Education

2019 BCPS Teacher of the Year nominees announced for Eastern Zone

baltimore-county-public-schools-bcpsBaltimore County Public Schools on Monday announced the nominees for the 2019 “Eastern Zone” Teacher of the Year award.

Here are this year’s nominees, listed in alphabetical order by school.

Advertisement
  • Stephanie Lawson, Battle Grove Elementary
  • Terry Flynn, Battle Monument
  • Cindy Laue, Bear Creek Elementary
  • Stacey Steinberg, Berkshire Elementary
  • Diane Pfeifer, Chapel Hill Elementary
  • Carrie Sprucebank, Charlesmont Elementary
  • Irene Check, Chase Elementary
  • Donald Stepney, Jr., Chesapeake High
  • Holly Donaldson, Chesapeake Terrace Elementary
  • Rachel Kovel, Colgate Elementary
  • Kristen Nielsen, Crossroads Center
  • Katie Kratz, Deep Creek Elementary
  • Lisa Bell, Deep Creek Middle
  • Katie Karpus, Dundalk Elementary
  • Sarah Atwood-Starkey, Dundalk High
  • Brian Bandurchin, Dundalk Middle
  • Jayme Harget, Eastern Tech
  • Ashley Heinlein, Edgemere Elementary
  • Katherine Eyre, Elmwood Elementary
  • Dawn Baier, Fullerton Elementary
  • Rachel Jennings, Gen. John Stricker Middle
  • Jenita Thompson, Glenmar Elementary
  • Stephanie Nitti, Golden Ring Middle
  • Lisa McDaniel, Grange Elementary
  • Jayne Donohoe, Gunpowder Elementary
  • Hannah Himelstein, Hawthorne Elementary
  • Linda Richard, Holabird Middle
  • Jamie Metzgar, Honeygo Elementary
  • Nicole Calhoun, Joppa View Elementary
  • Elleigh Gardner, Kenwood High
  • Tracy Stratemeyer, Logan Elementary
  • Jeffrey Matthews, Maiden Choice
  • Alexandra Vazzana, Mars Estates Elementary
  • Jennifer Becker, Martin Boulevard Elementary
  • Rebecca Chisholm, Middle River Middle
  • Lindsey Katherman, Middleborough Elementary
  • Amanda Newman, Middlesex Elementary
  • Kasey Trudgeon, Norwood Elementary
  • Kimberly Myers, Oliver Beach Elementary
  • Tiffany Dowell, Orems Elementary
  • Laura Redfurn, Overlea High
  • Andrew Mininsky, Patapsco High & Center for the Arts
  • Jennifer Lee, Perry Hall Elementary
  • John Pusateri, Perry Hall High
  • Sarah Blair, Perry Hall Middle
  • Valerie Costantino, Red House Run Elementary
  • Alisa Rogers, Ridge Ruxton
  • Elaine Coletta, Rosedale Center
  • Michele Giguere, Sandalwood Elementary
  • Barbara Deters, Sandy Plains Elementary
  • Melody Mohr, Seneca Elementary
  • Stephanie Mahoney, Shady Spring Elementary
  • Dan Larsen, Sollers Point Technical High
  • Ashley Dauses, Sparrows Point High
  • Michael Dees, Sparrows Point Middle
  • Jason Adams, Stemmers Run Middle
  • Terri Schwarz, Sussex Elementary
  • Jennifer Waurin, Victory Villa Elementary
  • Susan Wells, Vincent Farm Elementary
  • Daniel Jones, White Oak School
Facebook Comments